Jump to content
IMPORTANT ANNOUNCEMENT ABOUT LOGGING IN ×
  • WELCOME GUEST

    It looks as if you are viewing PalmTalk as an unregistered Guest.

    Please consider registering so as to take better advantage of our vast knowledge base and friendly community.  By registering you will gain access to many features - among them are our powerful Search feature, the ability to Private Message other Users, and be able to post and/or answer questions from all over the world. It is completely free, no “catches,” and you will have complete control over how you wish to use this site.

    PalmTalk is sponsored by the International Palm Society. - an organization dedicated to learning everything about and enjoying palm trees (and their companion plants) while conserving endangered palm species and habitat worldwide. Please take the time to know us all better and register.

    guest Renda04.jpg

Can cocos survive in Lindos,Rhodes in Greece?


southathens

Recommended Posts

Έχω έναν φίλο Ινδό στην Αθήνα που ψωνίζει από ασιατικά. Θα του πω να ρίξει μια ματιά όταν πάει.

  • Upvote 1

previously known as ego

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Manos33 said:

Πάω και Μάιο αμα λάχει. Αρκεί να βρεθούν ντόπιοι να υποστηρίξουν. Μόνοι μας και από μακριά δεν μπορούμε να κάνουμε πολλά πράγματα χωρίς να έχουμε άνθρωπο στην Κάσο.

Κι εγώ δουλεύω remotely.. ίσως θα μπορούσα αν δεν πάω νότια Πελοπόννησο τελικά..

  • Upvote 1

previously known as ego

Link to comment
Share on other sites

On 3/20/2022 at 6:34 PM, Victor G. said:

Ah let me explain in Greek because it is my strong suit:

Η ερώτησή μου ήταν αν αυτά να κύματα ψύχους (καλή ώρα) υπήρχαν στο παρελθόν με την ίδια ένταση.
Π.χ. τη σήμερον ημέραν στα Δικαστικά, αν κατέβει στους -4 θα πέσω από τα σύννεφα. Αυτό ήθελα να μάθω, δηλαδή το πόσο ακραίες (χαμηλές) θερμοκρασίες μπορεί να πιάσει κάθε τόπος.

Επειδή λοιπόν η Ελλάδα δεν έχει τροπικά φυτά (εκτός από 2-3 σε κάθε περιοχή), σκέφτηκα ότι ίσως στο παρελθόν να ήταν φυσιολογικό να βλέπουμε -5/-4 στο κέντρο της Αθήνας και ότι αυτό έχει εξαφανιστεί λόγω κλιματικής αλλαγής.

Τώρα όμως βλέπω ότι 50 χρόνια πριν, οι απόλυτα χαμηλές θερμοκρασίες κυμαίνονταν σε μια χαρά επίπεδα. Άρα δεν παίζει το σενάριο που υποψιαζόμουν. Ίσως είναι μόνο η έλλειψη ενδιαφέροντος, τι να πω.

Ξαναλέω ότι εγώ κοιτάω περισσότερο τις απόλυτα χαμηλές και όχι τις μέσες ετήσιες, διότι το βλέπω από σκοπιά κηπουρού. Θέλω δηλαδή να μάθω αν στο Χ μέρος μπορώ να φυτέψω το Υ φυτό. Και ο εχθρός μου είναι οι 0 βαθμοί το χειμώνα, όχι οι 42 το καλοκαίρι (εκτός αν φύτευα έλατα). Γιαυτό καίγομαι τόσο για τις χαμηλές.

Mην υποτιματε τους παλαιότερούς σας, όπως κι εγώ δεν πρέπει να υποτιμώ τους παλαιότερούς μου. Τι είπε ο Πλάτων; Έλληνες παίδες αεί έστε! Καθε τόσο και λιγάκι σάυτή την ανεμοδαρμένη γωνία του πλανήτη συμβαίνει μια φυσική η άλλου είδους καταστροφή και ερχόμαστε σε total reset. Το ίδιο και με την καλλιέργεια των φοινικοειδών. Εχω συναντήσει σε ελληνικές εγκυκλοπαίδειες του 50 (Ηλιος, Ελευθερουδάκης)  άρθρα για τροπικά φοινικοειδή που μπορούν να ευδοκιμήσουν στα νοτιότερα μέρη της χώρας. Αυτή η γνώση χάθηκε σε μεταγενέστεεες εγκυκλοπαίδειες. Το πιο πιθανό είναι να είχε μεσολαβήσει κάποιος καταστροφικός παγετός που να μηδένισε το ενδιαφέρον για τροπικά είδη μέχρι να εμφανιστουν επόμενες γενιές να αναβιώσουν το ενδιαφέρον.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Phoenikakias said:

Mην υποτιματε τους παλαιότερούς σας, όπως κι εγώ δεν πρέπει να υποτιμώ τους παλαιότερούς μου. Τι είπε ο Πλάτων; Έλληνες παίδες αεί έστε! Καθε τόσο και λιγάκι σάυτή την ανεμοδαρμένη γωνία του πλανήτη συμβαίνει μια φυσική η άλλου είδους καταστροφή και ερχόμαστε σε total reset. Το ίδιο και με την καλλιέργεια των φοινικοειδών. Εχω συναντήσει σε ελληνικές εγκυκλοπαίδειες του 50 (Ηλιος, Ελευθερουδάκης)  άρθρα για τροπικά φοινικοειδή που μπορούν να ευδοκιμήσουν στα νοτιότερα μέρη της χώρας. Αυτή η γνώση χάθηκε σε μεταγενέστεεες εγκυκλοπαίδειες. Το πιο πιθανό είναι να είχε μεσολαβήσει κάποιος καταστροφικός παγετός που να μηδένισε το ενδιαφέρον για τροπικά είδη μέχρι να εμφανιστουν επόμενες γενιές να αναβιώσουν το ενδιαφέρον.

Πολύ σωστά τα λες!

Γι'αυτό βρισκόμαστε εδώ κιόλας, για να μαθαίνουμε ο ένας απ'τον άλλον.

Πιστεύω ότι η Ελλάδα έχει τεράστια δυναμική σε φυτά, απλώς μένει κρυμμένη από την έλλειψη ενδιαφέροντος

Link to comment
Share on other sites

Και μια προσθήκη.

Κατά καιρούς, σε διάφορες ελληνικές ομάδες με φυτά, ανεβάζουν διάφορα τροπικά που δεν φανταζόμουν ότι θα φύτρωναν.

Και πρέπει να εγκαταλείψουμε την ιδεολογία ότι φυτρώνουν μόνο στην Κρήτη.

Παπάγια στη Βουλιαγμένη

Μάνγκο στην Κεφαλονιά (μη επιβεβαιωμένο)

Dragon fruit στην Αττική

Μπανάνες με καρπό ώριμο επίσης Αττική

Κλπ, κλπ

 

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, Victor G. said:

Και μια προσθήκη.

Κατά καιρούς, σε διάφορες ελληνικές ομάδες με φυτά, ανεβάζουν διάφορα τροπικά που δεν φανταζόμουν ότι θα φύτρωναν.

Και πρέπει να εγκαταλείψουμε την ιδεολογία ότι φυτρώνουν μόνο στην Κρήτη.

Παπάγια στη Βουλιαγμένη

Μάνγκο στην Κεφαλονιά (μη επιβεβαιωμένο)

Dragon fruit στην Αττική

Μπανάνες με καρπό ώριμο επίσης Αττική

Κλπ, κλπ

 

Έχεις υπόψιν σου τέτοιες ελληνικές ομάδες και που τις βρίσκεις;

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Phoenikakias said:

Έχεις υπόψιν σου τέτοιες ελληνικές ομάδες και που τις βρίσκεις

Επειδή βαριόμουν να τις γράψω πάρε ένα στιγμιότυπο:mrlooney: (είναι οι δυο πρώτες)

Αν ρωτήσεις για τροπικά φυτά θα χάσεις το χρόνο σου, θα σου πουν μη δοκιμάσεις.

Που και που όμως θα δεις κάποια ανάρτηση με διάφορα ενδιαφέροντα είδη. Συνήθως ρωτάω στα σχόλια τοποθεσία και πόσο καιρό το έχουν κλπ για να έχω μια ιδέα. Κάποιοι δεν θέλουν να αποκαλύψουν που βρίσκονται, κάποιοι απαντάνε

Screenshot_2022-03-23-18-42-51-780_com.facebook.katana.jpg

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Phoenikakias said:

 Εχω συναντήσει σε ελληνικές εγκυκλοπαίδειες του 50 (Ηλιος, Ελευθερουδάκης)  άρθρα για τροπικά φοινικοειδή που μπορούν να ευδοκιμήσουν στα νοτιότερα μέρη της χώρας. Αυτή η γνώση χάθηκε σε μεταγενέστεεες εγκυκλοπαίδειες. Το πιο πιθανό είναι να είχε μεσολαβήσει κάποιος καταστροφικός παγετός που να μηδένισε το ενδιαφέρον για τροπικά είδη μέχρι να εμφανιστουν επόμενες γενιές να αναβιώσουν το ενδιαφέρον.

Μπορείς να μας πεις μερικά από αυτά τα είδη τροπικών φοινικοειδών στα οποία αναφέρεσαι και στις περιοχές για τις οποίες μιλούσαν τα άρθρα?

Πάντως προσωπικά έχω σκοπό με όσες δυνάμεις έχω να αναβιώσω το ενδιαφέρον ακόμα και για τα πιο τροπικά των τροπικών φοινικοειδών στην Ελλάδα. Δυστυχώς δεν έχω πολλές γνώσεις γύρω από τις τροπικές καλλιέργειες αλλά πλέον όσο ασχολούμαι με το φόρουμ εδώ τόσο αυξάνεται το ενδιαφέρον μου. Έχω όμως θεωρώ μια καλή και σωρευμένη γνώση 10+ ετών για τη θερμή κλιματολογία της Ελλάδας και η επιμονή μου αυτή έχει βοηθήσει να κάνει γνωστά πανευρωπαικά μερικά επιστημονικά δεδομένα που αρκετός κόσμος δεν γνώριζε για την Ελλάδα. Γι αυτό και πολλές φορές η ύπαρξη μου σε αρκετά φόρα προκαλεί αντιδράσεις από όσους πραγματικά ξέρουν την δυναμική συμβολή μου για την ανάδειξη της θερμής κλιματολογίας μας εδώ και πάνω από μια δεκαετία. 

Ξέρω ότι η νότια χώρα έχει στατιστικά κατά μέσο όρο το θερμότερο κλίμα σε όλη τη γεωγραφική Ευρώπη μακράν και μπορώ με άνεση να το αποδεικνύω όταν και εφόσον χρειαστεί με σκληρά επιστημονικά δεδομένα. Δεν υπάρχει πουθενά η Ιβηρική χερσόνησος, η Ιταλία, η Μάλτα και τα νότια Βαλκάνια μπροστά στη θερμή δυναμική της Ελλάδας. Το θέμα είναι  πως θα αναβιωθεί αυτό το ενδιαφέρον ώστε να γεμίσει η νότια χώρα με απίστευτα τροπικά φοινικοειδή. 

Edited by Manos33
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Victor G. said:

Επειδή βαριόμουν να τις γράψω πάρε ένα στιγμιότυπο:mrlooney: (είναι οι δυο πρώτες)

Αν ρωτήσεις για τροπικά φυτά θα χάσεις το χρόνο σου, θα σου πουν μη δοκιμάσεις.

Που και που όμως θα δεις κάποια ανάρτηση με διάφορα ενδιαφέροντα είδη. Συνήθως ρωτάω στα σχόλια τοποθεσία και πόσο καιρό το έχουν κλπ για να έχω μια ιδέα. Κάποιοι δεν θέλουν να αποκαλύψουν που βρίσκονται, κάποιοι απαντάνε

Screenshot_2022-03-23-18-42-51-780_com.facebook.katana.jpg

Πρώτη και τέταρτη ομάδα στο fb

Screenshot_20220323-210004_Facebook.thumb.jpg.695282e34d05a3955c314b15ebfa4c55.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Manos33 said:

Μπορείς να μας πεις μερικά από αυτά τα είδη τροπικών φοινικοειδών στα οποία αναφέρεσαι και στις περιοχές για τις οποίες μιλούσαν τα άρθρα?

Πάντως προσωπικά έχω σκοπό με όσες δυνάμεις έχω να αναβιώσω το ενδιαφέρον ακόμα και για τα πιο τροπικά των τροπικών φοινικοειδών στην Ελλάδα. Δυστυχώς δεν έχω πολλές γνώσεις γύρω από τις τροπικές καλλιέργειες αλλά πλέον όσο ασχολούμαι με το φόρουμ εδώ τόσο αυξάνεται το ενδιαφέρον μου. Έχω όμως θεωρώ μια καλή και σωρευμένη γνώση 10+ ετών για τη θερμή κλιματολογία της Ελλάδας και η επιμονή μου αυτή έχει βοηθήσει να κάνει γνωστά πανευρωπαικά μερικά επιστημονικά δεδομένα που αρκετός κόσμος δεν γνώριζε για την Ελλάδα. Γι αυτό και πολλές φορές η ύπαρξη μου σε αρκετά φόρα προκαλεί αντιδράσεις από όσους πραγματικά ξέρουν την δυναμική συμβολή μου για την ανάδειξη της θερμής κλιματολογίας μας εδώ και πάνω από μια δεκαετία. 

Ξέρω ότι η νότια χώρα έχει στατιστικά κατά μέσο όρο το θερμότερο κλίμα σε όλη τη γεωγραφική Ευρώπη μακράν και μπορώ με άνεση να το αποδεικνύω όταν και εφόσον χρειαστεί με σκληρά επιστημονικά δεδομένα. Δεν υπάρχει πουθενά η Ιβηρική χερσόνησος, η Ιταλία, η Μάλτα και τα νότια Βαλκάνια μπροστά στη θερμή δυναμική της Ελλάδας. Το θέμα είναι  πως θα αναβιωθεί αυτό το ενδιαφέρον ώστε να γεμίσει η νότια χώρα με απίστευτα τροπικά φοινικοειδή. 

Μια ερώτηση τεχνικής φύσεως που πάντα είχα απορία:

Στη νότια χώρα συγκαταλέγεται και η Αττική; (Από κλιματολογική άποψη δεν πάει πίσω σε μερικές περιοχές τουλάχιστον)

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Victor G. said:

Μια ερώτηση τεχνικής φύσεως που πάντα είχα απορία:

Στη νότια χώρα συγκαταλέγεται και η Αττική; (Από κλιματολογική άποψη δεν πάει πίσω σε μερικές περιοχές τουλάχιστον)

Ταπεινή μου άποψη ειναι ότι το ηπιότερο μέρος της Αττικής ανήκει στη γκρίζα ζώνη.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Victor G. said:

Μια ερώτηση τεχνικής φύσεως που πάντα είχα απορία:

Στη νότια χώρα συγκαταλέγεται και η Αττική; (Από κλιματολογική άποψη δεν πάει πίσω σε μερικές περιοχές τουλάχιστον)

Ναι στη νότια χώρα συγκαταλέγεται και η Αττική πλέον. Τα τελευταία 15 χρόνια και διοικητικά βλέπεις η Περιφέρεια Αττικής μπαίνει πιο συχνά στη νότια χώρα από ότι στην κεντρική που την έβαζαν παλιά. Γενικά οτιδήποτε κάτω από τον 38ο παράλληλο ήδη από τον Στράβωνα αναφερόταν ως νότια Ελλάδα. 

Edited by Manos33
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Manos33 said:

Μπορείς να μας πεις μερικά από αυτά τα είδη τροπικών φοινικοειδών στα οποία αναφέρεσαι και στις περιοχές για τις οποίες μιλούσαν τα άρθρα?

Πάντως προσωπικά έχω σκοπό με όσες δυνάμεις έχω να αναβιώσω το ενδιαφέρον ακόμα και για τα πιο τροπικά των τροπικών φοινικοειδών στην Ελλάδα. Δυστυχώς δεν έχω πολλές γνώσεις γύρω από τις τροπικές καλλιέργειες αλλά πλέον όσο ασχολούμαι με το φόρουμ εδώ τόσο αυξάνεται το ενδιαφέρον μου. Έχω όμως θεωρώ μια καλή και σωρευμένη γνώση 10+ ετών για τη θερμή κλιματολογία της Ελλάδας και η επιμονή μου αυτή έχει βοηθήσει να κάνει γνωστά πανευρωπαικά μερικά επιστημονικά δεδομένα που αρκετός κόσμος δεν γνώριζε για την Ελλάδα. Γι αυτό και πολλές φορές η ύπαρξη μου σε αρκετά φόρα προκαλεί αντιδράσεις από όσους πραγματικά ξέρουν την δυναμική συμβολή μου για την ανάδειξη της θερμής κλιματολογίας μας εδώ και πάνω από μια δεκαετία. 

Ξέρω ότι η νότια χώρα έχει στατιστικά κατά μέσο όρο το θερμότερο κλίμα σε όλη τη γεωγραφική Ευρώπη μακράν και μπορώ με άνεση να το αποδεικνύω όταν και εφόσον χρειαστεί με σκληρά επιστημονικά δεδομένα. Δεν υπάρχει πουθενά η Ιβηρική χερσόνησος, η Ιταλία, η Μάλτα και τα νότια Βαλκάνια μπροστά στη θερμή δυναμική της Ελλάδας. Το θέμα είναι  πως θα αναβιωθεί αυτό το ενδιαφέρον ώστε να γεμίσει η νότια χώρα με απίστευτα τροπικά φοινικοειδή. 

Pritchardia macrocarpa, Caryota, Cocos australis

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Phoenikakias said:

Pritchardia macrocarpa, Caryota, Cocos australis

Και σε ποιές περιοχές έλεγαν τα άρθρα?

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Phoenikakias said:

Ταπεινή μου άποψη ειναι ότι το ηπιότερο μέρος της Αττικής ανήκει στη γκρίζα ζώνη.

τι εννοείς ακριβώς με ''γκρίζα ζώνη'' ?Οτι δεν έχει διερευνηθεί επαρκώς? 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Manos33 said:

Ναι στη νότια χώρα συγκαταλέγεται και η Αττική πλέον. Τα τελευταία 15 χρόνια και διοικητικά βλέπεις η Περιφέρεια Αττικής μπαίνει πιο συχνά στη νότια χώρα από ότι στην κεντρική που την έβαζαν παλιά. Γενικά οτιδήποτε κάτω από τον 38ο παράλληλο ήδη από τον Στράβωνα ήταν νότια Ελλάδα. 

Η υποτροπικη ισοθερμος ανεβαινει δυτικα πολύ ψηλά πανω από Κερκυρα, περικλείει και νοτια Αλβανία και ανατολικά κατεβαίνει δυστυχώς πολύ χαμηλότερα απο την Αττική.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Phoenikakias said:

Η υποτροπικη ισοθερμος ανεβαινει δυτικα πολύ ψηλά πανω από Κερκυρα, περικλείει και νοτια Αλβανία και ανατολικά κατεβαίνει δυστυχώς πολύ χαμηλότερα απο την Αττική.

Δεν νομίζω οτι παίζει ρόλο ένας παλιός ορισμός των ισόθερμων καθώς αυτά έχουν υπολογιστεί με δεδομένα πρακτικά 5 σταθμών για την Αττική  όταν η Αττική σήμερα πλέον μόνη της έχει εκατοντάδες επίσημους σταθμούς με ένα πραγματικό πλούτο μετεωρολογικών δεδομένων που ποτέ δεν φανταζόμασταν. 

Ξέραμε πριν μερικά χρόνια οτι η μέση μέγιστη Ιανουαρίου σε περιοχές της νότιας Αττικής άγγιζε τους 15 βαθμούς ή ότι η μέση ελάχιστη έφτανε κοντά στους 9 στις θερμότερες περιοχές της? Όχι. Διότι έμεναν στα παλιά στατιστικά του κέντρου της Αθήνας όπου έδιναν 12.5 με 13 βαθμούς και 6 βαθμούς ελάχιστη. 

Ο πλούτος μετεωρολογικών δεδομένων που έχουμε σήμερα μας οδηγεί με ασφαλεία να πούμε οτι η νότια Αττική ξεπερνάει ακόμα και περιοχές της νότιας Κρήτης σε μέσες ετήσιες θερμοκρασίες. Fair enough αυτό μπορεί να οφείλεται μεταξύ άλλων στη κλιματική αλλαγή/ AΘΝ κοκ αλλά αυτά είναι σκληρά επιστημονικά δεδομένα....και δεν τα λέω εγώ η ίδια η ΕΜΥ τα λέει. 

Edited by Manos33
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, Manos33 said:

Δεν νομίζω οτι παίζει ρόλο ένας παλιός ορισμός των ισόθερμων καθώς αυτά έχουν υπολογιστεί με δεδομένα πρακτικά 5 σταθμών για την Αττική  όταν η Αττική σήμερα πλέον μόνη της έχει εκατοντάδες επίσημους σταθμούς με ένα πραγματικό πλούτο μετεωρολογικών δεδομένων που ποτέ δεν φανταζόμασταν. 

Ξέραμε πριν μερικά χρόνια οτι η μέση μέγιστη Ιανουαρίου σε περιοχές της νότιας Αττικής άγγιζε τους 15 βαθμούς ή ότι η μέση ελάχιστη έφτανε κοντά στους 9 στις θερμότερες περιοχές της? Όχι. Διότι έμεναν στα παλιά στατιστικά του κέντρου της Αθήνας όπου έδιναν 12.5 με 13 βαθμούς και 6 βαθμούς ελάχιστη. 

Ο πλούτος μετεωρολογικών δεδομένων που έχουμε σήμερα μας οδηγεί με ασφαλεία να πούμε οτι η νότια Αττική ξεπερνάει ακόμα και περιοχές της νότιας Κρήτης σε μέσες ετήσιες θερμοκρασίες. Fair enough αυτό μπορεί να οφείλεται μεταξύ άλλων στη κλιματική αλλαγή/ AΘΝ κοκ αλλά αυτά είναι σκληρά επιστημονικά δεδομένα....και δεν τα λέω εγώ η ίδια η ΕΜΥ τα λέει. 

Η αλήθεια είναι ότι η Αττική έχει κάποιες γερές ζώνες με πολύ καλές θερμοκρασίες το χειμώνα. Η παπάγια στη Βουλιαγμένη (ή Άλιμο ή κάπου εκεί τελοσπάντων) με είχε εντυπωσιάσει αρχικά αλλα δεν είναι τόσο παράλογο

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Victor G. said:

Η αλήθεια είναι ότι η Αττική έχει κάποιες γερές ζώνες με πολύ καλές θερμοκρασίες το χειμώνα. Η παπάγια στη Βουλιαγμένη (ή Άλιμο ή κάπου εκεί τελοσπάντων) με είχε εντυπωσιάσει αρχικά αλλα δεν είναι τόσο παράλογο

Απαντάω στο νήμα της Αττικής γιατί συνεχώς σπαμάρουμε εδώ για την Αττική. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Below the updated stats for Kasos NOA until Feb 2022 alongside absolute minimum/ maximum temperatures

 

image.thumb.png.ec0ca7826fbb928ecb8f55a2c6e328b8.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/3/2022 at 10:49 PM, Manos33 said:

I have now compiled the official Lindos climate averages as shown on climate section of the website of the National Observatory of Athens for easier future reference if anyone is interested.

I also found an interesting article about the tropical plants of Rhodes. Unfortunately the article is in Greek but you can use google translate to check it out! 

https://rodosreport.gr/tropika-fita-rodou/

2010629100_LINDOSOFFICIALMEANS.png.d6eac31558704602803afaf6afa1e2f7.png

 

Οοops! I just realised I forgot to provide the link from the official climate section of the National Observatory of Athens website!

https://www.meteo.gr/climate/

On the link above you can find the official climate averages for around 50 Greek stations of the National Observatory of Athens 

Edited by Manos33
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Lindos has started its come back registering Greece's highest T today

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Manos33 said:

Lindos has started its come back registering Greece's highest T today

Rhodos & Kattavia -> max temp 18,5C
Lindos -> max temp 25,9C

If I didn't know any better, I would swear somebody's grilling on that rooftop...

Edited by Victor G.
Link to comment
Share on other sites

The foehn winds in Lindos have started! Huge differences with the rest of Rhodes 

Also some experiences from tourists regarding the heat in Lindos,  some of these posts go back 15 years

https://www.tripadvisor.com/ShowTopic-g227884-i1327-k2188998-Lindos_Heat-Lindos_Rhodes_Dodecanese_South_Aegean.html

I have said again in the past that Lindos proper would be also a good spot for cocos. Besides Rhodes is a big island. I am sure we could find people over there to support our experiment

Edited by Manos33
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

I read today on Wikipedia that Cocos comes in two varieties which are genetically quite distinct. The Malayan one and the Indian one. The latter is taller. I guess that explains why the Indian one can be a bit more cold tolerant, if its DNA profile is quite different. So if you want to try a cocos in Greece it would be a good idea to look for an Indian one. 

previously known as ego

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, ego said:

I read today on Wikipedia that Cocos comes in two varieties which are genetically quite distinct. The Malayan one and the Indian one. The latter is taller. I guess that explains why the Indian one can be a bit more cold tolerant, if its DNA profile is quite different. So if you want to try a cocos in Greece it would be a good idea to look for an Indian one. 

Yeah that makes sense. Actually, if you look at various plants, they all have different varieties and almost always there's a slighly cold tolerant one.

Mangoes, Bananas, Apples, Citrus fruits, etc.... they all have some variety which is more cold hardy and can grow in slightly colder climates.
Makes me wonder why I've never heard of such a variety in coconuts

Link to comment
Share on other sites

By the way, rarepalmseeds has three different coconut seeds

Cocos nucifera

Cocos nucifera 'Niuyabia'

Cocos nucifera 'Rotuman'

I have no idea if they're really different and what the differences are; maybe someone can enlighten me (or us)

Link to comment
Share on other sites

We will make new variety... Cocos nucifera Kasos :D

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Victor G. said:

By the way, rarepalmseeds has three different coconut seeds

Cocos nucifera

Cocos nucifera 'Niuyabia'

Cocos nucifera 'Rotuman'

I have no idea if they're really different and what the differences are; maybe someone can enlighten me (or us)

Niuyabia and Rotuman are Polynesian names so they don't sound too hardy

  • Upvote 1

previously known as ego

Link to comment
Share on other sites

My Indian friend told me he hasn't been to an Asian shop lately but he will at some point and he'll have a look! I could ask at the Indian expats page too on FB but they'll probably find my question sufficiently weird and perhaps ludicrous :floor:

previously known as ego

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, ego said:

My Indian friend told me he hasn't been to an Asian shop lately but he will at some point and he'll have a look! I could ask at the Indian expats page too on FB but they'll probably find my question sufficiently weird and perhaps ludicrous :floor:

Asking never hurts! Marathonas and the surrounding areas have a (relatively) large Indian community, most of them working on the fields.
I wonder (since they are gardeners after all) if they have tried growing any tropical fruit or plants here that they miss from back home. Someone must have!

There's an Indian coming to come houses in Dikastika and doing gardening work. He's a very nice and polite guy, we exchange a "good morning" or something when I see him at the neighbour's.
I have never thought of asking him, but if I see him again, I will.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Victor G. said:

Asking never hurts! Marathonas and the surrounding areas have a (relatively) large Indian community, most of them working on the fields.
I wonder (since they are gardeners after all) if they have tried growing any tropical fruit or plants here that they miss from back home. Someone must have!

There's an Indian coming to come houses in Dikastika and doing gardening work. He's a very nice and polite guy, we exchange a "good morning" or something when I see him at the neighbour's.
I have never thought of asking him, but if I see him again, I will.

Yes our area has many many expats from S. Asia. But I doubt they have tried to grow coconuts here. I used to go to an Indian grocery but I never saw coconuts. 

I asked on FB already haha. Half shame mine and half theirs!

previously known as ego

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, ego said:

Yes our area has many many expats from S. Asia. But I doubt they have tried to grow coconuts here. I used to go to an Indian grocery but I never saw coconuts. 

I asked on FB already haha. Half shame mine and half theirs!

Hahaha okay not necessarily coconuts, but any tropical stuff.

Is there a facebook group for gardening in Marathonas, or what do you mean?

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Victor G. said:

Hahaha okay not necessarily coconuts, but any tropical stuff.

Is there a facebook group for gardening in Marathonas, or what do you mean?

Indians in Athens group

previously known as ego

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, ego said:

Indians in Athens group

Wow how multinational of us! B)

Finally booked tickets to come 7 until 10 of May. Now if RPS brings B. Alfredii so I can bring them with me, my life would be complete.
I'm bringing some other palm seeds too.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Victor G. said:

Wow how multinational of us! B)

Finally booked tickets to come 7 until 10 of May. Now if RPS brings B. Alfredii so I can bring them with me, my life would be complete.
I'm bringing some other palm seeds too.

Oh so you did order after all? What did you get?

previously known as ego

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, ego said:

Oh so you did order after all? What did you get?

No I didn't order yet. I will at some point in the coming days, but I'm waiting a bit to see if some palms become available again

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Victor G. said:

No I didn't order yet. I will at some point in the coming days, but I'm waiting a bit to see if some palms become available again

Keep in mind that it takes some time for them to prepare and send the seeds. Of course within Germany it won't be as slow but still. To Greece it took about a month last time I ordered.

previously known as ego

Link to comment
Share on other sites

Oh yeah it says they need one to two weeks for Germany. Don't know if it's accurate, but I probably have to order them tonight then

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Victor G. said:

Oh yeah it says they need one to two weeks for Germany. Don't know if it's accurate, but I probably have to order them tonight then

Let us know what you got :drool:

  • Upvote 1

previously known as ego

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now



  • Recently Browsing

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...